LABORATORY OF TOPOLOGY AND DYNAMICS
Rus
COLLECTIVE SEMINARS CONFERENCES PAPERS AND PREPINTS COURSES DISSERTATIONS
Seminar of the Laboratory of Topology and Dynamics

2018

02/07/2018 16:00, Room 4109, Louis Kauffman (NSU, University of Illinois at Chicago), Affine Index polynomial and virtual knot cobordism  Slides  photo 1  photo 2  photo 3

09/07/2018 16:00, Room. 4109, Louis Kauffman (NSU, University of Illinois at Chicago), Affine Index polynomial and virtual knot cobordism (continuation)  photo 1  photo 2

03/09/2018 10:50, Room 417, Sergey Agapov (NSU), On integrability of magnetic geodesic flows on a 2-torus on all energy levels

10/09/2018 10:50, Room 417, Mikhail Neshchadim (Sobolev Institute of Mathematics), Braids, knots and groups of knots

24/09/2018 10:50, Room 417, Nikolay Russkikh (NSU), Deep neural networks

01/10/2018 10:50, Room 417, Nikolay Russkikh (NSU), Deep neural networks II

08/10/2018 10:50, Room 417, Louis Kauffman (NSU, University of Illinois at Chicago), Khovanov Homology for Virtual Knots

15/10/2018 10:50, Room 417, Louis Kauffman (NSU, University of Illinois at Chicago), Khovanov Homology for Virtual Knots II

22/10/2018 10:50, Room 417, Konstantin Gotin (NSU), An analogue of Markov's theorem for doodles on a two-sphere

29/10/2018 10:50, Room 417, Konstantin Gotin (NSU), An analogue of Markov's theorem for doodles on a two-sphere II

26/11/2018 10:50, Room 417, Rada Bogdanova, Vladimir Kyrov (Gorno-Altaysk State University), The groups of motions of three-dimensional maximal local mobility geometries

10/12/2018 10:50, Room 417, Kirill Brodt (NSU), Correction of misprints in the full name with the help of artificial neural networks

17/12/2018 10:50, Room 417, Igor Kulikov (Institute of Computational Mathematics and Mathematical Geophysics), The hydrodynamical simulation of SNIa

24/12/2018 10:50, Room 417, Alexey Gavrilov (Institute of Computational Mathematics and Mathematical Geophysics), Stationary Euler flow with a compact support


2019

04/02/2019 10:50, Room 417, Zakhar Makridin (Lavrentyev Institute of Hydrodynamics, NSU), Periodic oscillations and waves in nonlinear weakly coupled dispersive systems

11/02/2019 10:50, Room 417, Andrei Vesnin (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), The density of a set of zeros of polynomials which are invariants of spatial graphs

18/02/2019 10:50, Room 417, Valerii Snytnikov (Boreskov Institute of Catalysis), Astrophysics and astrochemistry of exoplanets - supercomputer modeling and its problems

04/03/2019 10:50, Room 417, Hans-Bert Rademacher (Leipzig University, Germany), Critical values of homology classes of loops and positive curvature

11/03/2019 10:50, Room 417, Aleksandr Dolgov (Institute for Theoretical and Experimental Physics: National Research Center "Kurchatov Institute"), Massive black holes in the universe and other mysterious objects. The mechanism of their possible origin

25/03/2019 10:50, Room 417, Michail Dulin (Institute of Thermophysics), On discrete models of physical spaces

08/04/2019 10:50, Room 417, Aleksandr Senninger (NSU), Study of black hole phenomena via the Schwarzschild singularity in Kruskal coordinates

29/04/2019 10:50, Room 417, Vladimir Sharafutdinov (Sobolev Institute of Mathematics), The ray transform with polynomial weight on Euclidean space

09/09/2019 10:50, Room 417, Sergei Agapov (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Rational first integrals of Hamiltonian systems on the 2-torus

16/09/2019 10:50, Room 115, Ivan Dynnikov (Steklov Mathematical Institute), Non-triangulated manifolds and homological cobordisms

16/09/2019 16:20, Room 4109, Ivan Dynnikov (Steklov Mathematical Institute), Distinguishing Legendrian and transverse knots

23/09/2019 10:50, Room 115, Louis Kauffman (NSU, University of Illinois at Chicago), Virtual Knots and Links and Perfect Matchings of Trivalent Graphs

30/09/2019 10:50, Room 115, Boris Sibiryakov (Trofimuk Institute of Petroleum Geology and Geophysics), Elements of integral geometry and dynamics of porous and fractured environments

07/10/2019 10:50, Room 115, Vladimir Potapov (Sobolev Institute of Mathematics), Entropy and information

14/10/2019 10:50, Room 115, Vladislav Todikov (NSU), Constructions of compact G2-manifolds I

21/10/2019 10:50, Room 115, Vladislav Todikov (NSU), Constructions of compact G2-manifolds II

28/10/2019 10:50, Room 115, Vladislav Todikov (NSU), Constructions of compact G2-manifolds III

11/11/2019 10:50, Room 115, Sergey Agapov (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Abnormal geodesics in the sub-Riemannian geometry I

18/11/2019 10:50, Room 115, Sergey Agapov (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Abnormal geodesics in the sub-Riemannian geometry II

25/11/2019 10:50, Room 417, Sergey Godunov, Dmitrii Klyuchinskii (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Discussion on the concept of a generalized solution in gas dynamics I

02/12/2019 10:50, Room 417, Sergey Godunov, Dmitrii Klyuchinskii (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Discussion on the concept of a generalized solution in gas dynamics II

09/12/2019 10:50, Room 417, Sergey Agapov (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Abnormal geodesics in the sub-Riemannian geometry III

16/12/2019 10:50, Room 417, Anatoly Dvurechenskii (Rzhanov Institute of Semiconductor Physics), Logic elements for quantum computing based on qubits in a quantum dot system

23/12/2019 10:50, Room 417, Viktor Zhelyabin, Anton Zakharov (Sobolev Institute of Mathematics, NSU), Superalgebras of Jordan brackets defined by an n-sphere


2020

24/01/2020 10:50, Room 417, Zakhar Makridin (Lavrentyev Institute of Hydrodynamics, NSU), Permeability of porous media and topological characteristics I

31/01/2020 10:50, Room 417, Zakhar Makridin (Lavrentyev Institute of Hydrodynamics, NSU), Permeability of porous media and topological characteristics II

03/02/2020 10:50, Room 417, Sergey Tsarev (Siberian Federal University), Discrete orthogonal polynomials: anomalies of time series and boundary effects of polynomial filters

17/02/2020 10:50, Room 417, Pavel Plotnikov (Lavrentyev Institute of Hydrodynamics, NSU), The Kuwert-Li theorem and Helein’s conjecture

02/03/2020 10:50, Room 417, Ivan Panin (St. Petersburg Department of Steklov Mathematical Institute), Multivalued mappings and multivalued homotopies

16/03/2020 10:50, Room 417, Evgeniy Karabut (Lavrentyev Institute of Hydrodynamics, NSU), Finding exact solutions of the free boundary problem in fluid dynamics

13/04/2020 14:00, Zoom, Alexandra Skripchenko (HSE, Skoltech), Systems of isometries: dynamics and topology

20/04/2020 14:00, Zoom, Di Yang (ISTC, Hefei), Matrix resolvent, Volterra lattice hierarchy, and the modified GUE partition function

27/04/2020 14:00, Zoom, Jie Wu (Hebei Normal University), A universal topological approach to data science

04/05/2020 14:00, Zoom, Alexei Penskoi (MSU, Independent University of Moscow, HSE), Isoperimetric inequalities for Laplace eigenvalues on the sphere and the real projective plane

11/05/2020 14:00, Zoom, Dmitry Millionshchikov (MSU, Steklov Mathematical Institute), Invariant geometry on nilmanifolds and narrow Lie algebras

18/05/2020 14:00, Zoom, Tian Xu (Tianjin University), Noninear Dirac equations on compact spin manifolds

25/05/2020 14:00, Zoom, A. Sorrentino (Universita degli Studi di Roma "Tor Vergata"), Action-minimizing methods and invariant Lagrangian graphs

01/06/2020 14:00, Zoom, Mikhail Dubashinskii (Saint Petersburg State University), Infinite excitation limit: horocyclic chaos

08/06/2020 14:00, Zoom, Jie Wu (Hebei Normal University), Braided descriptions of homotopy groups of the 2-Sphere

15/06/2020 14:00, Zoom, Dmitry Kaledin (Steklov Mathematical Institute, HSE), Non-Kaehler complex surfaces (after Ornea-Verbitsky-Vuletescu)

22/06/2020 14:00, Zoom, Leonid Polterovich (Tel Aviv University), Geometric facets of quantization

29/06/2020 14:00, Zoom, Rinat Kashaev (University of Geneva), On the spectral problem of a three term difference operator

18/09/2020 14:00, Zoom, Sergey Gorchinskiy (Steklov Mathematical Institute), Arithmetic geometry panorama or for which Scholze received the Fields Medal

28/09/2020 14:00, Zoom, Natal'ya Daurtseva (Novosibirsk State University), Almost Hermitian structures on S6 I

05/10/2020 14:00, Zoom, Natal'ya Daurtseva (Novosibirsk State University), Almost Hermitian structures on S6 II

12/10/2020 14:00, Zoom, Vladislav Shubin (Novosibirsk State University), Rational integrals of two-dimensional geodesic flows